Tani klienci na pozycjonowanie – czy to właściwa droga?

Pozycjonowanie stron – czyli działanie mające poprawienie pozycji strony w wynikach SERP ma na celu zwiększenie ruchu i w większości przypadków pozyskanie nowych klientów.

Pozycjonowanie cennik – to fraza którą wg Google Search Console szuka ponad 1000 osób miesięcznie, choć narzędzie Market Samurai pokazuje tylko 320 wyszukiwań miesięcznie.

Fraza ta jest dość wysoce zakupowa: szukają jej kliencie oraz firmy pozycjonujące strony chcące sprawdzić, za ile pozycjonuje ich konkurencja.

Do frazy tej „tłoczy się” dość dużo firm oferujących usługi pozycjonowania – czy słusznie?

Paradoks polega na tym, że klienci szukający tej frazy najczęściej kierują się tylko jednym kryterium wyboru usługodawcy – najniższą ceną.

Tu przypomina mi się wpis tłumaczki – która tłumaczyła z języka rosyjskiego na język polski. Robiła to w pełni profesjonalnie, tłumaczyła trudne dokumenty pisane ręcznie, prozę, poezję bo rosyjski był jej językiem ojczystym. Jej usługi były naprawdę najwyższej jakości. I opowiadała, jak nie dostała jakiegoś tam zlecenia bo sekretarka w firmie wybrała ofertę o parę złotych tańszą to nic, że o o wiele niższej jakości ale tańszą.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja z pozycjonowaniem – różnice w cenach są olbrzymie nawet w Polsce i jest cała grupa klientów, których interesuje tylko najniższa cena. Okazuje, że tani klienci bardzo często oprócz tego, że płacą bardzo mało, to jeszcze często albo spóźniają się z płatnością albo nie płacą wcale bo są po prostu albo biedni albo skąpi.. Tani klienci mają jeszcze często w zwyczaju próbować wyciągać jakieś dodatkowe usługi – zgodnie z zasadą aby za jak najmniejsze pieniądze mieć jak najwięcej. Często wartość tych dodatkowych usług – gdyby je wykonać i wycenić – przekracza grubo wartość usługi podstawowej.

Wydaje się, że w obecnej sytuacji w wycenie pozycjonowania jest istotne to, ilu potencjalnych klientów ma pozyskać klient i ile dzięki temu zarobi. Są bowiem klienci, którzy oczekują że w ramach budżetu wynoszącego paręset złotych oczekują zamówień za setki tysięcy złotych…

Z drugiej strony skuteczność pozycjonowania warto oceniać poprzez wyniki prezentowana w Google Search Console – możemy zobaczyć nie tylko pozycje dla fraz „na które” strona jest pozycjonowana ale również ruch z innych „pobocznych fraz” np. z długiego ogona, które idą w górę bo autorytet strony się zwiększa dzięki naszym działaniom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *